Náš korálkový příběh

 

Náš příběh

 

 

„Tak jsem to konečně dodělala a teď jsem zjistila, že nemám žádné zapínání. Nemáš nějaké navíc?“

„Mám, to víš, že jo. Na, tady si vyber.“

„Nepotřebudeš taky něco?“

„Vlastně jo. Nemáš bílé jedenáctky?“

 

Tento a mnoho podobných rozhovorů jsme vedly spoustu. Naštěstí korálková pohotovost funguje výborně. Je blízko. A není to jen tím, že jsme sousedky. Je to především tím, že jsme máma a dcera.

 

IMG_0192u

 

Povím vám, jak začal náš korálkový příběh. To jsem se takhle asi před šesti lety poflakovala na Pinterestu a koukám-pěkný náramek. Hm, ten by se mi líbil. Kde se dá koupit? Nevím, ale asi se dá nějak vyrobit i doma, je tady u toho odkaz na návod. A tady další a další a další. Jé, na YouTube jsou videa, jak se šije z korálků. No a tak jsem se několik desítek hodin kochala a nasávala tu správnou korálkovou atmosféru. Až jsem se rozhodla, že to zkusím.

 

V galanterii, kam jsem chodila, měli i nějaké korálky, takže moje první kroky vedly tam. Sehnala jsem si vlasec a jehlu a pustila se do toho podle videa. Nebudu tady psát, jak to bylo krásné na první dobrou, vlastně to byl takový korálkový cucek, ale to mě nemohlo odradit. Zkusila jsem jiný návod, tentokrát už to bylo placaté, ale stejně to nevypadalo jako na obrázku. Kroutilo se to jako ďas a celé to bylo nějak podivně křivolaké.

 

Časem jsem zjistila, že první předpoklad k tomu, aby byly výrobky pěkné, je, že musím použít kvalitní, pravidelné korálky. Ty asi v naší galantérce neseženu. Vyhledala jsem na Facebooku korálkovou skupinu a požádala o radu. Všichni tam na mě byly moc hodní a já pomalu pronikala do korálkového světa. Naučila jsem se číslování velikosti korálků, dozvěděla se, jaké používat nitě. Jaký výrobce je dobrý v tom a jiný zas v onom. Zjistila jsem, co znamenjí pro mě do té doby cizí slova jako kalota, zamačkávací rokail, ketlovací jehla, kabošon nebo šlupna.

IMG_0126u

 

Vyrazila jsem do Prahy na velký nákup korálků. A tam, v Lidické ulici jsem přišla do korálkového nebe. Věděli jste, že existují obchody, kde prodávají jenom korálky? Já to do té doby ani netušila. V ruce jsem třímala dlouhý nákupní seznam a snažila se zorientovat. Těch barev a velikostí a všecko se to blýskalo, no prostě krása. Po dvou hodinách vybírání konečně vycházím z obchodu s pytlíčkem se směsí všeho potřebného. Ačkoliv jsem byla asi o tisícovku lehčí, bylo mi fajn. Nejde koupit jen jeden pytlíček něčeho. To hned člověk vidí, že potřebuje vlastně ještě tohle, k tomu ladí něco dalšího a tak dále, a tak dále. Každopádně jsem se nemohla se dočkat až to vyzkouším.

 

Zkoušela jsem to a zkoušela, začínalo to pomalu vypadat k světu a mě to, jak se říká, prostě chytlo za srdce. Korálky se staly mou vášní, našla jsem při tvoření s korálky klid a ačkoliv to bude znít trochu zvláštně, každý nový projekt pro mě je takové malé dobrodružství. Je přímo napínavé sledovat, jak to pod rukama narůstá, vzniká vzor, jak spolu ladí či neladí barvy a nakonec jak vypadá výsledný efekt.

 

No a touhle tou vášní jsem nakazila i mojí mamku, které jsem ukázala, co vyrábím. „A myslíš, že se to taky naučím?“ „Jasně, proč ne?“ A naučila. A tak korálkujeme spolu. Skvělé je, že každá máme trochu jiný vkus a specializujeme se na různé techniky, takže i naše výrobky jsou různorodé. Když se mi narodil syn, přestěhovali jsme se s manželem do dvojdomku k mámě. Za 2,5 roku se nám narodila holčička. Korálky pro mě dostaly nový rozměr. Je to hlavně oddych, čas pro mě a trochu i útěk z každodeního kolotoče okolo dětí. Dělat korálky s mamkou je super. Nejen, že si půjčíme, co která potřebujeme, ale můžeme si i poradit. Jak se co k sobě hodí, co už je moc, jak to, že to vypadá takhle, když to mělo vypadat jinak. Taky se umíme navzájem výborně pochválit, což je po mnoha hodinách strávených nad nějakým složitějším kouskem moc potřeba. A v neposlední řadě nám naše společná záliba dost usnadňuje výběr dárku třeba k narozeninám.

 

IMG_0281u

 

Kam to směřuje? Chci se živit korálkama. Vidím tu krásu a ten obrovský potenciál v poctivé ruční výrobě. Chci zůstat s dětma doma, dokud mě budou potřebovat a přitom přinést i něakou výplatu. Vybrala jsem si pozvolnou, ale náročnou cestu maminky-podnikatelky, kdy se musím naučit spoustu věcí a přitom zvládat děti, domáctnost i zahradu. Takže jsem manželka, matka, manager, ajťák, markeťák, fotograf, designer, copywrighter a já nevím, co ještě. E-shop jsem spustila na konci roku 2020, pracuji na něm každou volnou chvíli a na korálky mi moc času nezbývá. Proto jsem ráda, že hodně vyrábí mamka. Navázala jsem spolupráci s dalšími čtyřmi korálkářkami, abyste tu měli stále něco nového. A když se nikdo nekouká, šup, už běžím navlékat nit.
 
 
Podívejte se na naše nejnovější výrobky. Klikněte zde.
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení