Jak se vyrábí korálky

Jakožto nadšenou korálkářku a majitelku značky Navlečeno mě zajímalo jak se vyrábí korálky, které tak ráda používám. Tak jsem si dopřála výlet do Jablonce nad Nisou, abych tomu přišla na kloub. Vybrala jsem si sympatickou firmu G&B beads, která se specializuje na výrobu ohněm leštěných perlí rozličných tvarů.

 

Na jednom místě je vše, co jsem si mohla přát- výrobní prostory, muzeum a obchod s obrovským množstvím korálků. V rámci muzejní prohlídky jsem se dozvěděla mnoho zajímavostí o samotné výrobě. Výrobní proces pochopitelně prošel modernizací, především mačkání korálků, ale vystavené stroje jsou plně funkční a mnohé z nich jsou ještě dnes používané. Předložené fotografie tedy zachycují částečně muzeum a částečně skutečnou výrobu.

 

 

 

Na počátku je skleněná tyč. Barevné tyče sklárna kupuje od dalšího českého výrobce- Preciosy.

 

 

Tyče se zahřejí na vysokou teplotu až je sklo měkké a tvárné. Dnes již automatizované stroje vysekávají nastavený tvar a velikost. V počátcích sklářské éry se korálky mačkaly ručně kleštěmi viz foto. U kleští bylo možné měnit formu a daly se tak vymačkávat různé tvary koráků. Tzv. mačkář měl k ruce pomocníka, který do jednotlivých koráků prorážel dírku jehlou.

 

IMG_20210702_111827

 

 

Z dnešního stroje na mačkání korálků vypadávají jakési pásečky, kde korálek je uprostřed a okolo něj je vylisovaný odpad. Je třeba je od sebe oddělit a ostré hrany obrousit. Tomuto procesu se říká šitlování. Polotovar se vloží do pogumované míchačky, kde se pásky nalámou a oddělí se korálky a odpad. Směs se vysype na jednoduchou třídičku, která třesením materiál rozdělí. (Toto byl zřejmě nejhlučnější úsek prohlídky :-)

 

Separované korálky se propírají se špičkově jemným pískem (představte si polohrubou mouku) spolu s vodou v míchačkách.Tato fáze se nazývá rumplování a trvá i několik dní!

 

 

IMG_20210702_114636

 

 

Dále se písek vymyje a ruce šikovných zaměstnankyň korálky vybrousí. Brousí se mokré korálky, takže se vše odehrává ve vodě. Napíchnou se do formy do řady dlouhé asi 60 cm. Forem je velké množství. Každý typ korálku a každá velikost má svou formu. Měla jsem možnost pozorovat broušení největších korálků, které firma vyrábí. Plná forma váží cca 5kg a manipulace s ní je značně namáhavá. Ploškované korálky se musí otočit až 12x. Otáčení se provádí mačkáním dřevěných kleští. Na videu to můžete poznat- je to pohyb pravé ruky. Každé otočení si pracovník počítá čas, aby byly plošky vybroušeny pravidelně.

 

Navlékání korálků na formu.

 

IMG_20210702_120500

 

Bruska s busným válcem

 

IMG_20210702_113354

 

 

Poté se korálky usuší v sušičce. Navléknou se na kovové jehly a jdou se vypálit do pece. Zde je možné mícháním dalších prvků a teplot dosáhnout různých povrchových úprav. Vypálením korálek získává svůj krásný lesk.

 

 IMG_20210702_121115

 

 

Tak co, také vám teď připadá, že „obyčejné“ korálky vlastně vůbec nejsou obyčejné? 

 

Podívejte se, co se dá z broušených korálků třeba vyrobit. Klikněte zde

 

 

 

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení